Motor performans testi nedir ?

Motor performans testinde araç bilgisayarlı test cihazlarına bağlanarak, Arıza kontrolü, şanzıman ABS beyi arıza kontrolü, Elektronik aksam arıza kontrolü yapılarak mevcutsa bir arıza durumu ortaya çıkarılır. Motor performans testi DYNO test cihazı ile yani dinamometre test cihazı ile yapılır. DYNO manuel ve otomatik şanzımanlı önden veya arkadan çekişli araçlarda motorun gücünü Torkunu ölçmeye yarayan bilgisayar tabanlı (COMPUTEST) test cihazıdır.

Dyno test cihazı motordaki en ufak kararsızlıkları ve düzensizlikleri tespit eder ve grafiklerle gösterir. Grafik ve bilgisayar simülasyonundan elde edilen verilerle Ateşleme sistemi ve yakıt emme sistemini de görmekte mümkündür. Güvenli sürüşün en önemli unsurlarından olan motor kontrollerini mutlaka zamanında ve eksiksiz yaptırılması çok önemli konulardandır. Siz ve Trafikteki diğer vatandaşlarımızın can güvenliği için aracınızın bakımlarını mutlaka zamanında yaptırınız.

Modifiyeli araçlarda motor güçlendirme modifikasyonu öncesi ve sonrası ölçümler yaparak kazanılan motor gücünü ve motor torku tespit ediyoruz.

Bir cevap yazın